آشنایی با چسب یووی (UV)

چسب یووی

در انجام کارهای تعمیراتی و خانگی یا انجام کارهای صنعتی، احتمالاً از مجموعه گسترده چسب‌ها استفاده کرده‌اید. چسب‌های ویژه‌ای برای پلاستیک‌ها، چسب‌های محکم‌تر برای فلزات، و چسب چوب وجود دارند که همه ما استفاده کرده‌‌ایم. اما در این مقاله  تمرکز خود را روی چسبی قرار داده‌ایم که کمی غیرمعمول‌تر است چسب یووی.

چسب یووی (UV) یا چسب فرابنفش در انواع محصولات تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و مزایای زیادی را برای تولیدکنندگان تجاری ایجاد می‌کند.

چسب یووی چیست و چگونه عمل می‌کند؟

به طور خلاصه، چسب یووی نوعی چسب است که برای سخت شدن به واکنش فتوشیمیایی نیاز دارد. از لحاظ فنی، چسب UV پلیمری است که به قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش متکی است تا امکان اتصال متقابل را فراهم کند.

شما عزیزان می توانید برای خرید چسب با ما همراه باشید.

هنگامی که چسب یووی در معرض نور ماوراء بنفش قرار می‌گیرد، اجزای چسب بر انرژی فعال‌سازی لازم برای ایجاد پیوند متقابل از طریق ذرات فوتون غلبه می‌کنند.

چسب‌‌های یووی در صنایع در مقیاس بزرگ و محصولات تجاری مانند مواد غذایی، لوازم آرایشی، خودرو و دارو استفاده می‌شوند.

UV به عنوان یک راه‌حل بسیار سازگار برای نیازهای تولید با سرعت بالا و انعطاف‌پذیری بالا در نظر گرفته می‌شود.

انواع چسب UV یا فرابنفش

چسب‌های فرابنفش مختلف ممکن است به اشکال مختلف تولید شوند. رایج‌ترین آن‌ها بر پایه اپوکسی هستند، اما اکریلات ها نیز نسبتاً محبوب هستند.  همچنین چسب‌های چند جزئی وجود دارند که جزء دوم یک پروموتر فتوشیمیایی است که در مواجهه با نور بنفش می‌تواند به رادیکال‌های آزاد تبدیل شود.  سپس این رادیکال‌های آزاد به میزان قابل‌توجهی سرعت عمل چسب یووی را افزایش می‌دهند.

مزایا و معایب چسب یووی

در حالی که کاربردهای  زیادی از چسب UV وجود دارد، اما استفاده از آن برای همه مناسب نیست.

سرمایه‌گذاری اولیه برای استفاده از چسبUV  ممکن است کمی زیاد باشد.

قبل از خرید چسب یووی باید با  نقاط قوت و محدودیت‌های مربوط به آن آشنا شوید.

مزایای استفاده از چسب UV

  • کارایی انعطاف پذیر

چسب UV تنها زمانی که در معرض نور ماوراء بنفش قرار می‌گیرد شروع به سخت شدن می‌کند.  این بدان معنی است که درحالی که تحت نور مرئی با آن کار می‌کنید به شکل مایع باقی می‌ماند و مدت زمان نامحدودی برای اصلاح یا تنظیم کردن تا زمانی که آن را در برابر نور فرابنفش قرار دهید دارید.

  • خشک شدن سریع

چسب UV در حدود سه ثانیه خشک و سخت می‌شود . این قابلیت خشک شدن تقریباً فوری برای کاربردهای صنعتی با حجم زیاد مفید است.

قانون سه ثانیه ممکن است همیشه صدق نکند، زیرا زمان خشک شدن بستگی به مقدار چسبی دارد که باید خشک شود.  با این حال، مرحله خشک شدن نیز قابل تنظیم است.  اگر سازنده‌ای بخواهد سرعت عمل‌آوری چسب را افزایش دهد، می‌تواند به سادگی لامپ‌های UV بیشتری اضافه کند یا از لامپ‌هایی با شدت UV بالاتر استفاده کند.

در مقایسه با چسب‌هایی که به حرارت دادن یا عملیات شیمیایی متکی هستند، فرآیند خشک شدن چسب UV به دلیل سادگی آن بسیار سریع‌تر است.

  • دمای پایین

فرآیند سخت شدن با اشعه ماوراء بنفش متکی به قرار گرفتن در معرض دماهای بالا نیست. بنابراین چسب یووی گزینه‌ای عالی برای چسباندن قطعاتی است که به حرارت بالا حساس هستند مانند پلاستیک، پارچه یا فلزات نرم است.

از آنجایی که چسب یووی نیازی به قرارگرفتن در معرض گرما ندارد، سازنده در هزینه‌های مربوط به برق نیز صرفه جویی می‌کند و برای تولیدکنندگان تجاری با حجم بالا سودمند است.

  • هیچ گونه خطری ایجاد نمی‌کند.

چسب‌های UV هیچ@گونه خطر یا پیچیدگی ندارند.  در طول فرآیند خشک شدن، چسب UV محصولات جانبی و گازی تولید نمی‌کند.  این بدان معنی است اشعه ماوراء بنفش خطر کمتری برای کارگران دارد و برای کار در محیطی با تهویه ضعیف گزینه مناسبی است.

معایب چسب UV

  • بعد از مدتی ممکن است زرد شود.

بازخوردهای زیادی از کاربران مبنی بر اینکه چسب‌های یووی تمایل دارند پس از یک یا دو سال زرد شوند، وجود دارد.  اگر از رزین UV برای ساخت جواهرات استفاده می کنید یا اگر چسب UV را روی قسمت‌هایی از یک محصول تجاری که فورا قابل رؤیت هستند، استفاده می‌کنید ، به راحتی می‌توانید تصور کنید که این مسئله مشکل‌ساز است.

اگر به قطعه‌ای نیاز دارید که برای مدت طولانی شفاف بماند، عاقلانه است که مشخصات سازنده و نظرات کاربران را بررسی کنید.

  • هزینه بالاتر

چسب UV معمولاً گران‌تر از یک حجم معادل چسب سفید یا اپوکسی دو قسمتی است.

همچنین کمی سرمایه‌گذاری اولیه نیز وجود دارد که باید قبل از استفاده از چسب UV  صرف خرید لامپ UV کنید.

البته امروزه نور ماوراء بنفش با استفاده از ال ‌ای ‌دی‌های نیترید گالیوم آلومینیوم بسیار ارزان‌تر شده است.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
Call Now Buttonتماس با ما