انواع چسب بتن ، کاربرد و مزایای چسب بتن

چسب بتن

انواع چسب بتن ، کاربرد و مزایای چسب بتن

بر اساس گزارش سایت دیجی چسب:

انواع چسب بتن،کاربرد،مزایای چسب بتن : یکی از افزودنی های پر اهمیت صنعت بتن، چسب بتن است. از جمله مصارف چسب بتن می‌توان به ترمیم بتن،آب بندی، ترمیم بافت‌های قدیمی بتن، افزایش مقاومت بتن، جلوگیری از ترک بتن، افزایش خواص شیمیایی و مکانیکی و … اشاره کرد.

چسب‌های بتن به دو دسته اپوکسی و لاتکس (پلیمری) قابل تقسیم هستند.همه‌ی چسب ها یا شامل پلیمر هستد یا هنگام واکنش شیمیایی حاصل می شوند. پلیمر ها موجب چسبندگی چسب ها می شوند.


چسب لاتکس امولسیونی از کوپلیمر محلول در آب است. ظاهر این چسب مایعی شیری رنگ است. ترکیب چسب لاتکس با سیمان پرتلند و ماسه ترکیبی مقاوم در برابر آب و مواد شیمیایی و ساییدگی ایجاد می‌کند که برای چسباندن کاشی، سرامیک، سنگ های تزئینی و … به سطوح کاربرد دارد.


چسب اپوکسی از پلیمریزاسیون دو جزء اولیه رزین و سخت کننده ایجاد می شود. هنگام ترکیب رزین با کاتالیست پخت آغاز می شود. در فرآیند پخت زنجیره های مولکولی واکنش داده و حرارت ایجاد می شود. بیشترین مصرف چسب بتن در  تعمیرات بتن های فرسوده است.در ترمیم بتن هایی .برای افزایش چسبندگی بتن به بافت قدیمی از چسب های بتن استفاده می شود. چسب بتن به دلیل خاصیت ضد آب در نماسازی روی بتن قدیمی و آب بندی استفاده می شود.

✔ کاربرد Concrete adhesive

مهمترین کاربرد چسب بتن برای افزایش میزان چسبندگی بتن تازه برای چسبیدن به بتن قدیمی در پروژه های تعمیراتی است که میزان چسبندگی بتن را با سطح قدیمی بسیار افزایش می دهد. همچنین این خاصیت هنگام نماسازی بر روی بتن قدیمی کاربرد دارد. چسب بتن از تراوش آب جلوگیری کرده و مانع تفکیک دانه های ریز و درشت می شود و برای آب بندی بتن بکار می رود. اگر سازه های بتنی دچار آسیب دیدگی سطحی و عمقی شده باشند با چسب بتون می توان آنها را ترمیم نمود و به عنوان ترمیم کننده بتن استفاده کرد. از دیگر موارد کاربرد چسب بتن جهت آب بندی بتن مخازن، استخر های بتنی، ترمیم آسیب دیدگی بتن یا اغلب سازه های بتنی مانند کانال های آب، کف سالن های صنعتی، باند فرودگاه ها، سد ها، پایه پل ها و ستون ها.

 1. ترمیم بتن فرسوده
 2.  آب بندی 
 3. افزایش خاصیت چسبندگی
 4.  جلوگیری از ایجاد ترک در بتن
 5.  اتصال میلگرد به بتن
 6.  افزایش مقاومت مکانیکی

✔ روش استفاده از چسب Concrete adhesive

به منظور نحوه استفاده از چسب بتن باید ابتدا محل مورد استفاده باید از چربی، ذرات و گرد و غبار پاک شود. چسب بتن را با آب حل کرده و پس از رقیق شدن به سیمان و شن و ماسه مخلوط می شود که حاصل ملاتی خمیری شکل و روان است. درصد مناسب اختلاط 5 تا 20 درصد وزن سیمان مورد استفاده می باشد. قبل از مصرف ملات روی بتن یک لایه چسب مالیده شود. چسب بتن را با آب مخلوط و رقیق شده آن به قسمت های خشک بتن اضافه می شود. هرچه ضخامت کمتر و یا فشار وارده بر آن بیشتر باشد مصرف چسب بتن بالا می رود.

لازم است قبل از کار یک لایه از محلول چسب بتن به سطح زیرین مالیده شود .در ضخامت های بالا استفاده از چسب بتن بصورت لایه لایه مناسب تر می باشد.

✔ ویژگی ها

از ویژگی های بارز چسب بتن افزایش چسبندگی بسیار زیاد در بتن است .این خاصیت چسب بتن باعث بالا بردن چسبندگی بتن جدید یا مصالح جدید بر روی بتن یا مصالح قدیمی است. (رابط اتصال بتن قدیم به جدید)
از ویژگی های دیگر چسب بتن بالا بردن مقاومت های کششی و خمشی بتن. جلوگیری از ایجاد ترک در بتن و تبله کردن و افزایش عمر سازه های بتنی می باشد.

✔ خواص چسب بتن

 • پر اهمیت ترین خاصیت چسب بتن، افزایش چسبندگی ملات متشکل از چسب است (حدود 4 برابر)
 •  کاهش نفوذپذیری در بتن (آب بندی)
 •  افزایش مقاومت مکانیکی  و طول عمر بتن
 •  افزایش مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 •  کاهش ترک و افزایش حجم بتن
 • افزایش 50 درصدی مقاومت خمشی بتن
 • افزایش نفوذ پذیری و مقاومت بتن در برابر یخ زدگی

✔ انواع چسب Concrete adhesive

انواع چسب بتن،کاربرد،مزایای چسب بتن :چسب های بتن دارای انواع مختلفی است. به طور کلی چسب‌های بتن را می‌توان به دو تیپ چسب بتن اپوکسی و لاتکس یا پلیمری تقسیم کرد.

از چسب‌های بتن برای ترمیم بتن، آب بندی بتن و افزایش خصوصیات شیمیایی و مکانیکی بتن. اتصال بتن قدیم به جدید و … استفاده میشود

چسب بتن لاتکس 

‌چسب بتن به صورت مایع با خواص آب بندی‌، افزایش چسبندگی ملات و بتن، افزایش الاستسیته بتن‌، ‌مقاومت شیمیایی، پایداری در برابر ضربه و تغییرات دما و غیرسمی مناسب برای استفاده در ملات‌های ترمیمی بتن است.

‌چسب بتن بر پایه لاتکس به عنوان یک افزودنی بر پایه لاتکس طراحی شده. همراه سیمان پرتلند و ماسه تشکیل ملات پر مقاومتی را برای نصب سرامیک روی دیوار و کف‌، سنگ مرمر‌، موزائیک‌، کاشی معدنی‌، آجر لعاب دار و سنگ‌های طبیعی مهیا می‌سازند.

همچنین ‌به عنوان لایه پیوند‌ زا در ترمیم سازه های بتنی به کار می‌رود‌.

انواع چسب بتن،کاربرد،مزایای چسب بتن

✔ چسب بتن لاتکس ویژه 

این چسب مایع غلیظ امولسیونی بر پایه پلیمرهای اصلاح شده است .

جهت تهیه ملات آب بند و ساخت ملات‌های چسبنده بر روی بتن و ملات‌های قدیمی، جهت ترمیم سطوح بتنی و سیمانی کاربرد دارد. ‌

✔ کاربرد چسب بتن لاتکس ویژه

در مکان‌هایی که نیاز به مقاومت در برابر آب‌، مواد شیمیایی و سایش است به کار می‌رود‌. به عنوان مثال در استخرها‌، کارخانه‌های لبنیات‌، صنایع غذایی‌، کشتارگاه و غیره‌.برای بهبود خصوصیات ملات‌های سیمانی برای نصب کاشی یا اضافه شدن به دوغاب و چسب‌های پایه سیمانی به کار رود‌. به عنوان یک افزودنی به همراه چسب‌های پودری باعث ایجاد انعطاف می‌شود‌.

✔ موارد کاربرد چسب لاتکس ویژه

 1. ‌تهیه ملات و بتن آب بند جهت اجرای آبنما، استخر
 2.  آب بندی و تقویت ملات‌های بندکشی
 3.  تهیه ملات جهت نصب سرامیک و سنگ
 4.  ‌نماسازی و جهت صافکاری سطوح بتن اکسپوز   
 5. ‌جهت تقویت چسب کاشی‌های پودری

✔ مزایای چسب لاتکس ویژه

 1. افزایش چسبندگی بتن یا ملات جدید به بتن یا ملات قدیمی
 2. کاهش نفوذ پذیری و آب بند کننده بتن
 3. جلوگیری از ترک خوردن و طبله شدن ملات     
 4. افزایش مقاومت در مقابل سیکل‌های ذوب و انجماد          
 5. افزایش مقاومت کششی، خمشی و مقاومت سایشی

چسب Concrete مخصوص آب بندی و تقویت ملات

انواع چسب بتن،کاربرد،مزایای چسب بتن: چسب بتن مخصوص آب بندی بصورت مایع بوده و ظاهری شیری رنگ دارند. پس از مصرف(خالص یا ترکیب در ملات‌) کاملاً بی رنگ هستند. این محصولات در مقابل رطوبت، سرما و گرما، ‌حریق‌، نور‌، آتش و ضربه کاملاً مقاوم بوده .عمر آنها همانند عمر سیمان در ملات است. استفاده این محصولات در سازه‌ها ضمن صرفه اقتصادی. باعث ایجاد مقاومت و استحکام بیشتر سازه شده . ‌ بالا رفتن سرعت عملیات‌، سبک سازی نمودن سازه‌ها . آنتی باکتریال شدن (ضد خزه، جلبک و باکتری‌) سازه خواهد شد.

چسب آب بندی

چسب بتن آب بندی مایع غلیظ پلیمری با حالت امولسیونی است‌. چسب‌ها محلول‌های کلوئیدی از پلیمرهای مختلف در آب بوده که مقاومت کششی و خمشی و دوام بتن را افزایش می‌دهند‌. بیشترین استفاده از این مواد مربوط به کارهای تعمیراتی است. زیرا چسب بتن با ملات‌، مخلوط یکنواختی تشکیل می‌دهد . که مانع از تراوش آب و تفکیک دانه‌های ریز ودرشت می‌شود . میزان چسبندگی افزایش می‌دهد. این محصول پیش از خشک شدن قابلیت انحلال در آب را دارد . پس از خشک شدن به هیچ عنوان در آب حل نخواهد شد.

انواع چسب بتن،کاربرد،مزایای چسب بتن

✔ کاربرد چسب بتن آب بندی

عمده مصرف چسب بتن در استخر، سر ستون، فونداسیون، ضدآب کردن چسب‌های کاشی خمیری و پودری و چسب‌های سنگ آنتیک. جهت استفاده در سرویس‌های بهداشتی‌، ملات‌های سیمانی‌، نمای ساختمان، آب‌ نما،‌ نماهای بارانگیر، ‌‌چاله آسانسور‌.

انواع سقف (سیمانی‌‌، سنگی،‌ آجری، سفالی، ایرانیت سیمانی و … )‌. محوطه سازی ، ‌‌ساخت و آب بندی انواع بلوک .‌ جداول‌، موزاییک و تمامی سازه‌هایی. که در مجاورت مستقیم با آب، رطوبت‌،‌ عوامل جوی و UV خورشیدی هستند استفاده می‌شوند . بهترین جایگزین برای مواد نفتی،‌ قیر و گونی،‌‌ ایزوگام و پوشش‌های قدیمی است.

✔ چسب کاشت میلگرد 

چسب کاشت آرماتور و کاشت بولت به صورت دو جزیی می باشد که جزء A  بر پایه اپوکسی اکریلات و جزء B  به عنوان هاردنر بتن بر پایه پلی آمین است.

از این محصول به منظور کاشت آرماتور و بولت و لایه رابط و پراستحکام برای پیوند دادن بافت قدیمی بتن با بافت جدید بتن استفاده می‌شود

باید در نظر داشت این نوع چسب ها در دو نوع در بازار ایران کاربرد دارند

1- شرکت پومکس که این محصول را به صورت 2 جزیی و سه جزیی  تولید می کند

2-محصولات کارتریجی که عموما به صورت وارداتی وارد بازار ایران شده. به صورت تزریقی با گان کاشت آرماتور استفاده می گردد.

✔ کاربرد چسب کاشت میلگرد

 • کاشت آرماتور و بولت بر روی سطوح عمودی و افقی بتن
 •  پر کردن شکاف‌های موجود در دیوار، سقف و کف
 • نصب صفحات فلزی بر روی سطوح عمودی (دیوار و سقف)

✔ مزایای چسب کاشت میلگرد

 • چسبندگی عالی به انواع سطوحی بتنی، فلزی، سنگ و…
 • اجرای سریع و آسان
 • بدون نیاز به حلال
 • بدون شیره
 • عدم تاثیرپذیری از عوامل جوی و محیطی
 • قابل اجرا در محیط های مرطوب
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.