انواع گروت برای نصب کاشی

انواع گروت

هنگام نصب کاشی استفاده از انواع گروت (grout) از ضروریات است. از گروت برای پر کردن فضاهای خالی و ترک‌های بزرگ استفاده می‌شود.

ملات چسب مورد استفاده در زیر کاشی‌ها است، اما گروت در فضاهای بین کاشی‌ها استفاده می‌شود.

گروت مخلوطی چسبنده است، که شامل آب، سیمان پرتلند و گاهی ماسه است. در اصل، گروت از سیمان پرتلند و مواد کوچکتر مانند ماسه سیلیسی که به چسبیدن آن به یکدیگر کمک می‌کند، ساخته می‌شود. سپس آب به آن اضافه می‌شود تا فعال شود. گاهی اکسیدهای رنگی و رنگدانه‌ها نیز برای ساخت گروت رنگی به مخلوط اضافه می‌شوند، تا با انواع و طرح‌های کاشی مطابقت داشته باشند.

گروت استاندارد به عنوان یک ماده خشک با آب مخلوط می‌شود و به صورت ملات سیال استفاده می‌شود . شما همچنین می‌توانید از نوع آماده برای صرفه‌جویی در زمان و اطمینان از میزان غلظت استفاده کنید.

مزایای استفاده از گروت

  •  ایجاد کنترست در سطوح کاشی کاری شده
  •  به کار کاشی کاری استحکام می‌بخشد زیرا تمام کاشی‌ها را در کنارهم نگه میدارد.
  •  افزایش انعطاف‌پذیری

انواع گروت

گروت انواع مختلفی دارد تا برای همه کاربردها هم در داخل و هم در خارج از خانه مناسب باشد.

انواع مختلف گروت از جمله گروت ماسه‌ای، گروت بدون ماسه و گروت اپوکسی موجود هستند، که در ادامه به بررسی هریک پرداخته‌ایم.

مطالب مشابه : گوه کاشی کاری

گروت ماسه‌ای

رایج‌ترین و ساده‌ترین انواع گروت، گروت ماسه‌ای است، که در پروژه‌های داخلی و خارجی استفاده می‌شود.

همانطور که از نام آن پیداست، ماسه در این مخلوط  گنجانده شده‌است.  ضخامت اضافه شده دلیل وجود ماسه باعث می‌شود زمانی که فاصله کاشی بیشتر از ⅛ اینچ باشد، از گروت ماسه‌ای استفاده شود. به طور کلی برای شکاف‌‌هایی با اندازه  ⅛ تا ½1 اینچ مناسب است. هنگام استفاده از آن نیز می‌توانید به راحتی بسیاری از اشتباهات را از بین ببرید.

محدودیت‌ها

  • اندازه اتصال دوغاب: از نوع ماسه‌ای گروت کاشی در شکاف‌های کاشی کوچکتر از ⅛ اینچ استفاده نکنید. زیرا ممکن است به دلیل عدم دستیابی به استحکام کامل ترک بخورد.
  • مواد کاشی : کاشی‌های چینی صیقلی و سنگی ممکن است با شن و ماسه استفاده شده خراشیده شوند.
  • به طور کلی، از گروت ماسه‌ای فقط روی کاشی‌‌های کف استفاده کنید، زیرا شکاف‌‌های عمودی بیشتر قابل مشاهده هستند و بافت ریگ‌ دار برای اکثر افراد خوشایند نیست. علاوه بر این چسبندگی کمتری نیز دارد.

گروت بدون ماسه

انواع بدون ماسه گروت پایه سیمانی هستند که همانطور که از نامش پیداست فاقد ماسه است.  این ویژگی  باعث می‌‌شود که قوام نازک‌‌تری داشته باشد. بنابراین، زمانی که فاصله کاشی‌ها کمتر از ⅛ اینچ ضخامت دارد، باید استفاده شود.

گروت بدون ماسه همان چیزی است که روی کاشی دیواره استفاده می‌شود. زیرا بسیار صاف است و سطحی یکنواخت را تشکیل می‌دهد. به دلیل نداشتن ماسه در آن، فقط برای اتصالات با اندازه کمتر از ⅛ اینچ مناسب است.

برخلاف انواع گروت ماسه‌ای، انواع بدون ماسه معمولاً در کاشی‌های سرامیکی و چینی، کاشی‌‌های شیشه‌ای و موادی استفاده می‌شود که به راحتی مانند کاشی مرمر خراشیده می‌‌شوند. این نوع کاشی‌ها اگر با شکاف‌های کاشی بزرگتری مواجه باشید، می‌توانید از گروت اپوکسی استفاده کنید.

این نوع گروت پوشش یکنواخت و صافی را ایجاد می‌کند و برای پروژه‌های داخلی و خارجی مناسب است.

محدودیت‌ها

  • در اتصالات و شکاف‌های بزرگتر ⅛ از این گروت استفاده  نکنید. در غیر این صورت ممکن است ترک بخورد یا خرد شود. زیرا این نوع فاقد ماسه درشت است که به گروت استحکام می‌بخشد.

گروت اپوکسی

انواع گروت اپوکسی عمدتاً از رزین ساخته میشود تا روکش سخت آن را در برابر ترک خوردگی و نشتی مقاومت کند. بنابراین بهتر است برای کف استفاده شود.

اجزای گروت  اپوکسی یک سخت کننده و یک رزین اپوکسی است که حاوی پرکننده های سیلیسی و رنگدانه‌های رنگی است. این ترکیبات با هم مخلوط می‌شوند و یک واکنش شیمیایی ایجاد می‌کنند که منجر به ایجاد یک ترکیب بسیار سخت و مقاوم می‌شود که اتفاقاً در بین کاشی‌ها زیبا به نظر می‌رسد.

همچنین برای کاربردهای تجاری که در آن تأمین شرایط بهداشتی مورد نیاز است، مناسب است.

گروت اپوکسی اجازه نمی‌دهد میکروب یا کپک وارد شود و تمیز کردن و استریل کردن را بسیار آسان می‌کند.

فضاهایی مانند آشپزخانه‌های تجاری یا رستوران‌ها و حتی بیمارستان‌‌ها می‌توانید از این نوع در کاشی‌ کاری استفاده کنید.

محدودیت‌ها

  • قیمت بالاتر: گروت اپوکسی در مقایسه با انواع گروت بسیار گرانتر است.  به طور متوسط ​​هزینه آن حداقل 2-3 برابر بیشتر از  انواع گروت‌های دیگر است.
  • برای همه کاشی‌ها مناسب نیست: استفاده گروت اپوکسی سخت‌تر است و سریع خشک می‌شود. به خصوص اگر برای اولین بار از آن استفاده می‌کنید.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
تماس با ما