روش‌هایی برای درست کردن چسب در خانه

درست کردن چسب در خانه

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که خودتان در خانه چسب درست کنید؟ درست کردن چسب در خانه زمانی که در حین کاردستی‌ سازی چسب بچه‌‌ها تمام می ‌شود، بهترین کار است. می‌‌توانید به راحتی با موادی مانند آرد، نشاسته ذرت، سرکه، شربت ذرت و ژلاتین چسب درست کنید.

درست کردن چسب در خانه علاوه بر صرفه جویی در هزینه، سرگرم کننده، جالب و آموزشی است.

ما در این مقاله چندین روش آسان برای درست کردن چسب در خانه با مواد در دسترس آورده ایم.

چرا خودتان چسب بسازید؟

ممکن است تعجب کنید که چرا باید خودتان چسب درست کنید. خرید چسب عمدتاً ارزان و مؤثر است اما  بسیاری از چسب‌هایی که خودتان درست می‌کنید برای استفاده کودکان بی‌خطر هستند. همچنین شما می‌توانید دقیقاً چسب موردعلاقه خود را در مقادیری که نیاز دارید درست کنید.

طرز تهیه چسب خانگی با نشاسته ذرت، شربت ذرت و سرکه

مواد مورد نیاز

 •      3/4 فنجان آب
 •      2 قاشق غذاخوری شربت ذرت
 •      1 قاشق چایخوری سرکه سفید
 •      1/2 فنجان نشاسته ذرت و 3/4 فنجان آب سرد
 •      رنگ خوراکی (اختیاری)

مراحل درست کردن

در یک قابلمه کوچک، آب، شربت ذرت و سرکه را با هم مخلوط کنید. قابلمه خود را روی اجاق قرار دهید و مایع را روی حرارت متوسط رو به بالا به جوش بیاورید.

در حالی که مایع به جوش می‌آید، نشاسته ذرت و آب سرد را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید. مخلوط نشاسته ذرت و آب را به آرامی در قابلمه مایع در حال جوش بریزید. به هم زدن ادامه دهید تا همه چیز خوب مخلوط شود.

وقتی چسب خوب مخلوط شد، قابلمه را از روی حرارت بردارید.قبل از ریختن چسب در ظرف شیشه‌ای یا ظرف پلاستیکی اجازه دهید کمی خنک شود. قبل از استفاده از چسب، بگذارید چسب یک شب بماند.

می‌توانید قبل از سرد شدن، یک یا دو قطره از رنگ خوراکی را داخل چسب خانگی خود بریزید. افزودن کمی رنگ به کودکان خردسال کمک می‌کند تا ببینند هنگام درست کردن کاردستی، چسب خود را کجا زده‌اند.

این روش درست کردن چسب در خانه آسان است و برای کاغذ و کاردستی کودکان عالی است.

درست کردن چسب آرد در خانه

ابتدایی‌ترین چسب‌های خانگی، فقط از آرد و آب ساخته می‌شدند. چسب آرد به مرور زمان خشک می‌شود و هر چیزی را که در کنار هم نگه می‌‌دارد. اما فقط برای ساختن تزئیناتی که قصد دارید فقط برای چند ساعت نگه دارید، خوب است.

مواد مورد نیاز

 • آرد گندم
 • آب

مراحل درست کردن چسب آرد در خانه

ابتدا آرد را با آب مخلوط کنید تا به قوام خمیر پنکیک نزدیک شود. سپس مخلوط خود را آنقدر بزنید تا یکدست شود. مخلوط را در قابلمه‌ای روی حرارت متوسط بریزید و مدام هم بزنید در حالی که به آرامی آن را به جوش می‌آورید. قبل از استفاده از این چسب بگذارید خنک شود.

شما عزیزان می توانید برای خرید چسب یا کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

درست کردن چسب ضد آب بدون شیر

بسیاری از چسب‌های خانگی ضد آب شامل شیر است که البته به سرعت فاسد می شود. در این نوع دستورالعمل درست کردن چسب در خانه شیر وجود ندارد.

مواد موردنیاز

 •      ژلاتین بدون طعم
 •      گلیسیرین
 •      سرکه سفید
 •      آب

مراحل درست کردن چسب ضدآب بدون شیر در خانه

ابتدا 6 قاشق غذاخوری آب را در یک قابلمه بجوشانید. سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید. و 14 گرم ژلاتین بدون طعم را با در آن حل کنید.  پس از حل شدن ژلاتین، 2 قاشق غذاخوری سرکه سفید و یک قاشق چایخوری گلیسیرین اضافه کنید. مواد را خوب هم بزنید تا چسب شما آماده شود. در نهایت قبل از ریختن آن در ظرف دربسته ، اجازه دهید کمی خنک شود.

درست کردن چسب شیشه ضد آب (با شیر)

از چسب خانگی ضدآب می‌توان برای ترمیم چینی شکسته استفاده کرد. همچنین برای چسباندن شیشه به سطوح دیگر به خوبی عمل می کند. در کل، بسیار قوی است.

برای چسباندن شیشه به سطوح دیگر، در حالی که مایع است از آن استفاده کنید (با قرار دادن ظرف در ظرف آب داغ آن را گرم کنید). برای چسباندن تکه‌های شیشه به هم از آن در حالت ژل شده (در دمای اتاق) استفاده کنید.

مواد موردنیاز

 •      ژلاتین بدون طعم
 •      شیر کم چرب
 •      عصاره نعناع
 •      آب

مراحل درست کردن چسب ضدآب در خانه

دو قاشق غذاخوری آب سرد را در یک کاسه کوچک بریزید .سپس 2 بسته ژلاتین را به آن اضافه کنید و حدود یک ساعت کنار بگذارید.

3 قاشق غذاخوری شیر کم چرب را روی حرارت قرار دهید و آن را داخل ژلاتین و آب بریزید. مخلوط را هم بزنید تا ژلاتین کاملا حل شود.

در صورت تمایل، اگر نمی‌خواهید بلافاصله از تمام چسب استفاده کنید، چند قطره عصاره نعناع را به عنوان نگهدارنده اضافه کنید. عصاره نعناع باعث ماندگاری بیشتر می‌شود.

 

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
تماس با ما