چسب های حیوانی و کاربردهای امروزی آن ها

چسب های حیوانی

چسب های حیوانی یکی از اولین چسب هایی است که بشر استفاده نمود. نوع اولیه چسب یا چسب موجود قبل از کشف پلیمرهای مصنوعی مدرن چسب حیوانی بود.

این چسب ها چسب های پروتئینی هستند که از استخوان، پوست یا خون به دست می آمده اند. چسب حیوانی با نام ‌های چسب مخفی، چسب استخوان یا چسب پروتئینی نیز شناخته می ‌شود.

چسب حیوانی چیست؟

این نوع چسب یک چسب قوی و مایع است که از بافت های حیوانی به دست می آید. چسب حیوانی عمدتاً از ژلاتین و بقایای کلاژن، کراتین و الاستین با وزن مولکولی پایین تشکیل می شود. این چسب از قدیم الایام از استخوان، پوست، ماهیچه و روده حیوانات (ماهی، بز، گوسفند، بز، گاو، اسب و غیره) ساخته می شد.

بسیاری از مصنوعات باستانی موجود در موزه ها گواه استفاده طولانی مدت از چسب حیوانی است.  این چسب ها عمدتاً در دمای اتاق جامد هستند و چسبندگی اولیه زمانی اتفاق می‌ افتد که دما به زیر نقطه ژل شدن، معمولاً 25 درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد، و سپس با تبخیر آب، پیوند نهایی تشکیل می ‌شود.

اگرچه چسب های حیوانی تا حد زیادی با جایگزین های مصنوعی جایگزین شده است، برخی از آن ها در جعبه سازی سفت و سخت و پوشش جعبه های فانتزی استفاده می شود.

چسب حیوانی در حالت گرم و معمولاً با قلم مو استفاده می شود. خواص منحصر به فرد آن به عنوان یک چسب غیر سمی، آن را برای صحافی کتاب، لمینیت، نجاری، و همچنین ساخت و بازسازی نقاشی ‌ها و عتیقه ‌جات، دست نوشته‌ های پوستی منور و سایر کاربردهای تخصصی ایده‌آل می‌ کند.

چسب های حیوانی به سرعت حل می شوند و ایمن و زیست تخریب پذیر هستند.

در طول دوران باستان و در عصر مدرن، این چسب ها هنوز هم برای بسیاری از صنعتگران، طراحان و تولیدکنندگان حرفه ای انتخاب شده است.

آیا چسب های حیوانی در تولید مدرن همچنان استفاده می شود؟

چسب های حیوانی

چسب حیوانی معمولاً در بسیاری از صنایع استفاده می شود. برای هزاران سال، این چسب بیشتر در نجاری استفاده می شد. امروزه، این نوع چسب ها هنوز در تولید صنعتی، اغلب برای تعمیر و مونتاژ مبلمان و سازهای چوبی مانند ویولن، و پیانو استفاده می شود، اما کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد.

چسب حیوانی تا زمان ظهور چسب های مصنوعی مانند پلی وینیل استات (PVA) و سایر چسب های رزین در قرن بیستم، رایج ترین چسب نجاری برای هزاران سال بود. امروزه عمدتاً در کاربردهای تخصصی مانند چوب‌کاری، تعمیرات پیانو و ترمیم عتیقه‌ ها استفاده می‌ شود.

آیا می توانید به جای چسب چوب از چسب مخفی استفاده کنید؟

اگرچه این روزها از چسب های چوب بیشتر در نجاری استفاده می شود، اما مواقعی وجود دارد که استفاده از چسب های مخفی بهترین انتخاب برای کار شما خواهد بود. برخی از خواص چسب های پوست باعث می شود که در موارد خاص آن ها را نسبت به چسب های چوب مناسب تر کنند.

برگشت پذیری و پرداخت شفاف را به عنوان دو دلیلی در نظر می گیریم که چسب مخفی را برای کارهای چوبی عالی می کند.

بر خلاف اکثر چسب های چوب، چسب های مخفی لکه ای را پشت سر نمی گذارند. حتی می ‌توانید بدون سنباده زدن چوب، هیچ اثری از چسب روی چوب باقی نمی‌ ماند.

کدام یک برای نجاری بهتر چسب چوب یا چسب مخفی است؟

با انتخاب های بسیار زیادی موجود برای چسب در بازار، تصمیم گیری برای بهترین چسب برای پروژه های نجاری مهم تر می شود. در حالی که چسب چوب معمولی برای اکثر کارهای نجاری کار می کند، زمانی که با نیازهای چسب مخصوص چوب خود سروکار دارید، به چسب های مختلفی نیاز خواهید داشت. از میان بسیاری از چسب‌ های مورد بحث برای استفاده روی چوب، بحث در مورد بهتر بودن چسب ‌های چوب یا چسب‌ های حیوانی یا مخفی مدت ‌ها مطرح بوده است.

قبل از ظهور چسب ‌های چوب و چسب ‌های مشابه برای چوب، چسب ‌های مخفی، چسب ‌های رایج تری برای نجاری بودند.

چسب چوب برای اکثر پروژه های نجاری بهتر از چسب مخفی است. همانطور که گفته شد، قطعاً مواقعی وجود دارد که احساس می کنید چسب مخفی می تواند انتخاب ایده آلی باشد. این موارد شامل مواردی است که به برگشت پذیری و پرداخت تمیز نیاز دارید.

با این حال، چند اشکال چسب های پوست راه را برای چسب های چوب هموارتر کرده است تا امروزه، چسب های غالب برای نجاری باشند.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
تماس با ما