آشنایی با چسب اپوکسی و کاربردهای آن

چسب اپوکسی

اگر به دنبال چسبی با دوام و استحکام بالا هستید، چسب اپوکسی یا رزین های اپوکسی ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.

در این مقاله از دیجی چسب به معرفی این نوع چسب، موارد استفاده و مزایای آن  می پردازیم.

چسب اپوکسی چیست؟

چسب اپوکسی نوعی چسب قوی است که می تواند چسبندگی و پیوند بسیار بادوامی ایجاد کند.  اپوکسی کاربرد زیادی دارد و در طیف وسیعی از صنایع استفاده می شود. علاوه بر نگه داشتن دو جسم در کنار هم، از چسب های اپوکسی می توان برای پرکردن ترک های مواد خاص نیز استفاده کرد. یکی از دلایلی که اپوکسی را همه کاره می کند، توانایی چسبیدن به طیف گسترده ای از مواد است. این چسب می توانند در عرض چند دقیقه بچسبند و خشک شوند. این ویژگی کمک می کند تا در صورت وجود محدودیت زمانی، آن ها را به یک راه حل عالی تبدیل کنید.

رزین های اپوکسی با داشتن یک سخت کننده و رزین در نسبت اختلاط صحیح، پیوندهای قوی و کششی بالا ایجاد می کنند.  این پیوندها بسیار پایدار هستند و با اثرات مکانیکی یا حرارتی قابل تغییر نیستند.

شما عزیزان می توانید برای خرید چسب یا کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چسب های اپوکسی دو جزئی

چسب اپوکسی مخلوطی مصنوعی از یک رزین یا پلیمر اپوکسی و یک سخت‌ کننده یا هاردنر است که برای چسباندن یا اتصال سطوح مختلف یکسان یا مختلف به یکدیگر استفاده می شود.

قبل از اینکه بتوانید از رزین های اپوکسی استفاده کنید، باید  دو جزء این چسب را به نسبت 1:1 مخلوط کنید تا یک پیوند قوی ایجاد شود. بسته به مارک اپوکسی که خریداری می کنید، این کار را می توان در یک سرنگ  یا روی سینی یا سطح بادوام انجام دهید. زمانی که این دو جزء را با هم مخلوط کردید، زمان کار شما شروع می شود. زمان کار زمانی است که باید چسب خود را بمالید و سطوح خود را قبل از سفت شدن چسب و دائمی شدن چسب تنظیم کنید. بسته به انتخاب چسب و سایر شرایط محیطی مانند گرما و رطوبت، این زمان کار می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت متفاوت باشد.

چسب اپوکسی برای چه مواردی استفاده می شود؟

امروزه برای هر کاربرد قابل تصور، نوع متفاوتی از چسب وجود دارد.

چسب اپوکسی را می توان تقریباً در هر جایی از تولید گرفته تا صنایع دریایی و خودروسازی و حتی بنایی استفاده کرد.

رزین اپوکسی با قابلیت انعطاف پذیری قابل توجه خود در محصولات مختلف از قطعات الکترونیکی و تجهیزات پزشکی گرفته تا تلسکوپ ها و سیستم های هشدار موشک استفاده می شود.

از آنجایی که اپوکسی پس از خشک شدن بسیار سخت و ضد آب است، می توان از آن به عنوان پرکننده اجسام چوبی یا فلزی استفاده کرد.  اپوکسی را می توان در یک ترک پخش کرد و سفت می شود و ترک را پر می کند.  اغلب به عنوان پرکننده در کارهای لوله کشی استفاده می شود.  با این حال، حتماً چسب اپوکسی مخصوص نوع فلزی را که می‌خواهید تعمیر کنید، خریداری کنید.

اپوکسی به عنوان پرکننده برای تعمیر چوب‌ های پوسیده مفید است.

از آنجایی که رزین اپوکسی را می توان بر روی سطوح بسیار متنوعی استفاده کرد و انواع مختلف سطوح را با موفقیت به یکدیگر چسباند، در ساخت جواهرات نیز کاربردی است.

مزایای رزین های اپوکسی:

استحکام: ساختار پلیمری اپوکسی ها پیوند قوی و قابل توجهی ایجاد می کند که ضد آب است و قادر به مقاومت در برابر دماهای بالا است.

سازگاری: اپوکسی می تواند برای چسباندن طیف وسیعی از مواد مختلف کار کند در حالی که سایر چسب های رایج در استفاده از آنها محدودتر هستند.  به عنوان مثال، چسب های پلی وینیل استات به سطوح متخلخل نیاز دارند در حالی که رزین های اپوکسی انعطاف پذیری بیشتری دارند.

سرعت: زمان پخت برای اپوکسی‌ها متفاوت است، اما برای برخی از آن‌هایی که سریع عمل می‌کنند، ممکن است کمتر از یک ساعت باشد (زمانی که تقریباً 60 درصد قدرت نهایی و کاملاً پخته شده است).

مشکلات رایج برای رزین های اپوکسی

چسب اپوکسی معمولاً به خوبی خود را حفظ می کند و بسیار قوی است.  تنها مشکل واقعی که می بینید این است که روی مواد اشتباهی اعمال شده باشد یا قبل از اینکه فرصتی برای چسباندن درست دو جسمی که با آن کار می کردید، سفت شده باشد.

بخارهای اپوکسی خطرناک هستند و باید استفاده از آن را به فضاهایی با تهویه مناسب محدود کنید.  همچنین بسیاری از اپوکسی ها هنگام اعمال بر روی سطوح خشک در هوا بهترین عملکرد را دارند.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
Call Now Buttonتماس با ما